RCL0406237KFKEA
Mfr.Part #
RCL0406237KFKEA
Description
RES SMD 237K OHM 1/4W 0604 WIDE
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
237kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
50V
Datasheets
RCL0406237KFKEA
Vishay / Dale RCL0406237KFKEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 237kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C