RCL0406221KFKEA
Mfr.Part #
RCL0406221KFKEA
Description
RES SMD 221K OHM 1/4W 0604 WIDE
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
221kOhm
Case Code (Metric) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Composition :
Thick Film
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RCL0406221KFKEA
Vishay / Dale RCL0406221KFKEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 221kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C