RCL04061R96FKEA
Mfr.Part #
RCL04061R96FKEA
Description
RES SMD 1.96 OHM 1/4W 0604 WIDE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Reach Compliance Code :
Unknown
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Resistance :
1.96Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Datasheets
RCL04061R96FKEA
Vishay / Dale RCL04061R96FKEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 1.96Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C