RCL04061R78FKEA
Mfr.Part #
RCL04061R78FKEA
Description
RES SMD 1.78 OHM 1/4W 0604 WIDE
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Resistance :
1.78Ohms
Max Power Dissipation :
250mW
2
Length :
990.6μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
1.6002mm
Datasheets
RCL04061R78FKEA
Vishay / Dale RCL04061R78FKEA
RCL Series, Thick Film, 1.78Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C