RCL04061R74FKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL04061R74FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.74 OHM 1/4W 0604 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.74Ohms
Series :
RCL
Package / Case :
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Max Operating Temperature :
155°C
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Width :
1.6002mm
Length :
990.6μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Height :
355.6μm
Datasheets
RCL04061R74FKEA
Vishay / Dale RCL04061R74FKEA
RCL Series, Thick Film, 1.74Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C