RCL0406150RJNEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL0406150RJNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150 OHM 1/4W 0604 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
150Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Series :
RCL
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Height :
355.6μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Package / Case :
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
990.6μm
Datasheets
RCL0406150RJNEA
Vishay / Dale RCL0406150RJNEA
RCL Series, Thick Film, 150Ohms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C