RCL0406150KFKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL0406150KFKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150K OHM 1/4W 0604 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
150kOhm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Series :
RCL
Composition :
Thick Film
Package / Case :
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
50V
Height :
355.6μm
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RCL0406150KFKEA
Vishay / Dale RCL0406150KFKEA
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 150kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C