RCH895NP-5R5M
Mfr.Part #
RCH895NP-5R5M
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 5.5UH 2.4A 20.2MOHM TH
Stock
25
In Stock :
25
DC Resistance (DCR) :
20.2mOhm Max
Max DC Current :
3.4A
Weight :
1.799996g
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Lead Diameter :
0.7 mm
CYLINDRICAL PACKAGE
Packing Method :
Box
Reach Compliance Code :
Unknown
Test Frequency :
7.96MHz
Termination :
Package / Case :
Published :
2012
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Inductance :
5.5μH
Tolerance :
±20%
Height :
9.5mm
Lead/Base Style :
Radial
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Series :
RCH-895
Current Rating :
2.4A
Number of Terminations :
2
Datasheets
RCH895NP-5R5M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD