RCH895NP-4R6M
Mfr.Part #
RCH895NP-4R6M
Description
FIXED IND 4.6UH 2.5A 18.5MOHM TH
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead/Base Style :
Radial
Current Rating :
2.5A
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Max DC Current :
2.5A
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Test Frequency :
7.96MHz
Lead Diameter :
0.7 mm
Packing Method :
Box
Height :
9.5mm
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation :
3.7A
Inductance :
4.6μH
Series :
RCH-895
DC Resistance (DCR) :
18.5mOhm Max
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Datasheets
RCH895NP-4R6M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD