RCH875NP-472K
Mfr.Part #
RCH875NP-472K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 4.7MH 74MA 16.7 OHM TH
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Inductance :
4.7mH
Weight :
1.130012g
Series :
RCH-875
Lead Diameter :
0.7 mm
DC Resistance (DCR) :
16.7Ohm Max
1
Termination :
Current Rating :
74mA
Height :
7.5mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Lead/Base Style :
Radial
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
120mA
Test Frequency :
1kHz
Ferrite
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Datasheets
RCH875NP-472K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD