RCH855NP-562K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCH855NP-562K
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6MH 53MA 26.8 OHM TH
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Termination :
Radial
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Test Frequency :
1kHz
Weight :
900.012311mg
DC Resistance (DCR) :
26.8Ohm Max
Lead Diameter :
700 µm
Current - Saturation :
110mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Series :
RCH-855
Current Rating :
53mA
Pbfree Code :
yes
Max DC Current :
53mA
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Inductance :
5.6mH
Diameter :
7.8mm
Height :
5.5mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Lead Pitch :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Datasheets
RCH855NP-562K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD