RCG12064R70JNEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCG12064R70JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
250mW
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Weight :
10.007382mg
Series :
RCG
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
3.2004mm
Resistance :
4.7Ohms
Height :
609.6μm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCG12064R70JNEA
Vishay / Dale RCG12064R70JNEA
RCG Series, Thick Film, 4.7Ohms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C