RCG06034K70JNEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCG06034K70JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
4.7kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
508μm
Case Code (Metric) :
1608
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Power Rating :
100mW
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
1.5494mm
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
0603
Series :
RCG
Width :
838.2μm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RCG06034K70JNEA
Vishay / Dale RCG06034K70JNEA
RCG Series, Thick Film, 4.7kOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C