RCER72A474K2M1H03A
Mfr.Part #
RCER72A474K2M1H03A
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
RCE
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Style :
Formed Leads
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
0.47µF
Height :
4mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm
Size Code :
Width :
3.15mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Coefficient :
X7R
Lead/Base Style :
Formed Leads
Length :
5.5mm
Mount :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Murata Electronics RCER72A474K2M1H03A
RCE 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial