RCER71H683K0K1H03B
Mfr.Part #
RCER71H683K0K1H03B
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Lead Style :
Formed Leads
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.068μF
Voltage - Rated DC :
50V
Size Code :
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e2
Lead/Base Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Width :
2.5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Height :
3.5mm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
500 µm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Length :
3.6mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
Murata Electronics RCER71H683K0K1H03B
RCE 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RCER71H683K0K1H03B Overview
A program's size/dimension is 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
RCER71H683K0K1H03B Features
a size/dimension of 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V