RCER71H335K3A2H03B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCER71H335K3A2H03B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive
Width :
4mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
JESD-609 Code :
e2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
3.3μF
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Terminal Pitch :
2.5mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
RCE
Size Code :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
5.5mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Murata Electronics RCER71H335K3A2H03B
RCE 3.3μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RCER71H335K3A2H03B Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
RCER71H335K3A2H03B Features
a size/dimension of 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm