RCE5C2J472J2K1H03B
Mfr.Part #
RCE5C2J472J2K1H03B
Description
CAP CER 4700PF 630VDC C0G 5% LEA
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Automotive
Thickness (Max) :
RoHS :
Details
Murata
Diameter :
Lead Style :
Formed Leads
Features :
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Brand :
Height :
4 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Termination Style :
Width :
3.15 mm
Tolerance :
±5%
Length :
5.5 mm
Case Style :
Monolithic
Voltage - Rated :
630V
Product :
Automotive MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Capacitance :
4700 pF
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
RCE 4700 pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) -55°C ~ 125°C Through Hole Radial
RCE5C2J472J2K1H03B Overview
Ceramic capacitor is 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
RCE5C2J472J2K1H03B Features
a size/dimension of 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)