RCE5C2J181J1K1H03B
Mfr.Part #
RCE5C2J181J1K1H03B
Description
CAP CER 180PF 630VDC C0G 5% LEAD
Ceramic Capacitors
Package :
Bulk
Series :
RCE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
C0G (NP0)
Subcategory :
Capacitors
Applications :
Automotive
Murata
Length :
4 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension :
0.157" L x 0.124" W (4.00mm x 3.15mm)
Product :
Automotive MLCCs
Features :
Termination Style :
Radial
Diameter :
Height :
3.5 mm
Width :
3.15 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Case Style :
Monolithic
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
RoHS :
Details
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
180 pF
Failure Rate :
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
630V
Qualification :
Formed Leads
Brand :
Murata Electronics RCE5C2J181J1K1H03B
RCE 180 pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.157" L x 0.124" W (4.00mm x 3.15mm) -55°C ~ 125°C Through Hole Radial
RCE5C2J181J1K1H03B Overview
A 0.157" L x 0.124" W (4.00mm x 3.15mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
RCE5C2J181J1K1H03B Features
a size/dimension of 0.157" L x 0.124" W (4.00mm x 3.15mm)