RCE5C2A6R0D0M1H03A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCE5C2A6R0D0M1H03A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Stock
82
In Stock :
82
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
C0G
Ratings :
AEC-Q200
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
6pF
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e2
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
HTS Code :
Lead/Base Style :
Formed Leads
Composition :
Ceramic
Size Code :
1410
Length :
3.6mm
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
5.0038mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
3.5mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
RCE
Lead Diameter :
500 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5pF
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
2.5mm
Murata Electronics RCE5C2A6R0D0M1H03A
RCE 6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial