RCE5C2A180J0K1H03B
Mfr.Part #
RCE5C2A180J0K1H03B
Description
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL
Stock
901
In Stock :
901
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e2
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
18pF
Size Code :
1410
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Width :
2.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.6mm
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
5.0038mm
Height :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Murata Electronics RCE5C2A180J0K1H03B
RCE 18pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RCE5C2A180J0K1H03B Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.5.0038mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
RCE5C2A180J0K1H03B Features
a size/dimension of 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V