RCE5C2A121J0DBH03A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCE5C2A121J0DBH03A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e2
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
2.4892mm
Tolerance :
±5%
Length :
3.6mm
Width :
2.5mm
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
3.5mm
Lead Diameter :
500 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Size / Dimension :
0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Size Code :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
120pF
Package / Case :
Radial
Series :
RCE
Terminal Pitch :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Automotive
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Murata Electronics RCE5C2A121J0DBH03A
RCE 120pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial