RCE5C1H272J0A2H03B
Mfr.Part #
RCE5C1H272J0A2H03B
Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL
Capacitance :
2700pF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
AEC-Q200
Terminal Pitch :
2.5mm
Tolerance :
±5%
Series :
RCE
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
Width :
2.5mm
Height :
3.5mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Length :
3.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Murata Electronics RCE5C1H272J0A2H03B
RCE 2700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RCE5C1H272J0A2H03B Overview
Ceramic capacitor is 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 2.4892mm.
RCE5C1H272J0A2H03B Features
a size/dimension of 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V