RCE5C1H223J1DBH03A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCE5C1H223J1DBH03A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 50V C0G/NP0 RAD
Stock
438
In Stock :
438
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.022µF
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Composition :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Lead Diameter :
500 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Length :
4mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RCE
Size Code :
1610
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Height :
3.5mm
Applications :
Automotive
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
2.5mm
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Murata Electronics RCE5C1H223J1DBH03A
RCE 0.022μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial