RCA06121R00FKEALS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCA06121R00FKEALS
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1 OHM 1/2W 1206 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
660.4μm
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Width :
1.6002mm
Series :
RCA-LS
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Resistance :
1Ohms
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature :
155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2004mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RCA06121R00FKEALS
Vishay / Dale RCA06121R00FKEALS
RCA-LS Series, Thick Film, 1Ohms, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C