RC6432F3R3CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC6432F3R3CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
RES 3.3 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Construction :
Chip
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
1%
Temperature Coefficient :
-100100 ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Resistance :
3.3Ohm
Package / Case :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RC6432F3R3CS
Samsung Electro-Mechanics RC6432F3R3CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 3.3Ohm, 1%,