RC5025J6R2CS
Mfr.Part #
RC5025J6R2CS
Description
RES 6.2 OHM 5% 2/3W 2010
Operating Temperature (Max) :
125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Package / Case :
Power Rating :
667mW
Resistance :
6.2Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.67W
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Tolerance :
5%
Datasheets
RC5025J6R2CS
Samsung Electro-Mechanics RC5025J6R2CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 6.2Ohm, 5%,