RC3216J335CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC3216J335CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
660.4μm
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
yes
Series :
RC
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Chip
Resistance :
3.3MOhm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RC3216J335CS
Samsung Electro-Mechanics RC3216J335CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.3MOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C