RC2512JK-0782RL
Mfr.Part #
RC2512JK-0782RL
Description
RES 82 OHM 5% 1W 2512
RC
Depth :
3.1mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Published :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
660.4μm
Power Rating :
1W
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
82Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RC2512JK-0782RL
YAGEO RC2512JK-0782RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 82Ohm, ±5%, -55°C~155°C