RC2512JK-0768KL
Mfr.Part #
RC2512JK-0768KL
Description
RES 68K OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Military Standard :
Not
RC
Depth :
3.1mm
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
40.511469mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Height :
660.4μm
Tolerance :
±5%
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
200V
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Resistance :
68kOhm
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
yes
Datasheets
RC2512JK-0768KL
YAGEO RC2512JK-0768KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 68kOhm, ±5%, -55°C~155°C