RC2512JK-0756KL
Mfr.Part #
RC2512JK-0756KL
Description
RES 56K OHM 5% 1W 2512
Stock
33
In Stock :
33
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
3.1mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Height :
660.4μm
Published :
2004
Surface Mount :
yes
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
200V
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
1W
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Case Code (Metric) :
6432
Resistance :
56kOhm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RC2512JK-0756KL
YAGEO RC2512JK-0756KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 56kOhm, ±5%, -55°C~155°C