RC2512JK-07360KL
Mfr.Part #
RC2512JK-07360KL
Description
RES 360K OHM 5% 1W 2512
Power Rating :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Resistance :
360kOhm
Max Power Dissipation :
1W
Height :
660.4μm
Composition :
Thick Film
Depth :
3.1mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC2512JK-07360KL
YAGEO RC2512JK-07360KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 360kOhm, ±5%, -55°C~155°C