RC2512JK-0715KL
Mfr.Part #
RC2512JK-0715KL
Description
RES 15K OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
RC
Military Standard :
Not
Depth :
3.1mm
Power Rating :
1W
Thick Film
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Resistance :
15kOhm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
660.4μm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
RC2512JK-0715KL
YAGEO RC2512JK-0715KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 15kOhm, ±5%, -55°C~155°C