RC2512FK-0771K5L
Mfr.Part #
RC2512FK-0771K5L
Description
RES 71.5K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Package Identifier :
RC2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
700μm
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Resistance :
71.5kOhm
Datasheets
RC2512FK-0771K5L
YAGEO RC2512FK-0771K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 71.5kOhm, ±1%, -55°C~155°C