RC2512FK-0753R6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC2512FK-0753R6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 53.6 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
53.6Ohm
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Manufacturer Package Identifier :
RC2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Published :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
1W
Series :
RC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
500V
Feature :
Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
1W
Height :
700μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RC2512FK-0753R6L
YAGEO RC2512FK-0753R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 53.6Ohm, ±1%, -55°C~155°C