RC2512FK-074R7L
Mfr.Part #
RC2512FK-074R7L
Description
RES 4.7 OHM 1% 1W 2512
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated AC :
200V
Depth :
3.1mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
RC2512
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
RC
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Contact Plating :
Lead, Tin
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
200V
Resistance :
4.7ohm
Datasheets
RC2512FK-074R7L
YAGEO RC2512FK-074R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.7Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Description:
The Yageo RC2512FK-074R7L is a surface mount chip resistor with a 2512 [6432 Metric] size, 4.7 ohm resistance, RC Series, 200 V rating, and a 1 W power rating. It is a thick film resistor with a tolerance of ±1%.
Features:
• 2512 [6432 Metric] size
• 4.7 ohm resistance
• RC Series
• 200 V rating
• 1 W power rating
• ±1% tolerance