RC2512FK-0746R4L
Mfr.Part #
RC2512FK-0746R4L
Description
RES 46.4 OHM 1% 1W 2512
Published :
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Manufacturer Package Identifier :
RC2512
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
500V
Depth :
3.1mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
46.4Ohm
Military Standard :
Not
Power Rating :
1W
Height :
700μm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
EAR99
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RC2512FK-0746R4L
YAGEO RC2512FK-0746R4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 46.4Ohm, ±1%, -55°C~155°C