RC2512FK-07412KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC2512FK-07412KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 412K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
500V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Height :
700μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
1W
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Power Rating :
1W
Manufacturer Package Identifier :
RC2512
Series :
RC
Resistance :
412kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RC2512FK-07412KL
YAGEO RC2512FK-07412KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 412kOhm, ±1%, -55°C~155°C