RC2512FK-072K94L
Mfr.Part #
RC2512FK-072K94L
Description
RES 2.94K OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Voltage - Rated :
500V
Height :
700μm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
2.94kOhm
Power Rating :
1W
Datasheets
RC2512FK-072K94L
YAGEO RC2512FK-072K94L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.94kOhm, ±1%, -55°C~155°C