RC2512FK-072K15L
Mfr.Part #
RC2512FK-072K15L
Description
RES 2.15K OHM 1% 1W 2512
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Depth :
3.1mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
TR, Embossed, 7 Inch
Military Standard :
Not
Thick Film
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.15kOhm
Datasheets
RC2512FK-072K15L
YAGEO RC2512FK-072K15L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.15kOhm, ±1%, -55°C~155°C