RC2512FK-07267KL
Mfr.Part #
RC2512FK-07267KL
Description
RES 267K OHM 1% 1W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
267kOhm
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RC2512FK-07267KL
YAGEO RC2512FK-07267KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 267kOhm, ±1%, -55°C~155°C