RC2512FK-07221RL
Mfr.Part #
RC2512FK-07221RL
Description
RES 221 OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
221Ohm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Published :
Depth :
3.1mm
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Datasheets
RC2512FK-07221RL
YAGEO RC2512FK-07221RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 221Ohm, ±1%, -55°C~155°C