RC2512FK-071R6L
Mfr.Part #
RC2512FK-071R6L
Description
RES 1.6 OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
1.6Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
1W
Published :
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
700μm
Depth :
3.1mm
Datasheets
RC2512FK-071R6L
YAGEO RC2512FK-071R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.6Ohm, ±1%, -55°C~155°C