RC2512FK-07180KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC2512FK-07180KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 180K OHM 1% 1W 2512
Stock
921
In Stock :
921
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Package Identifier :
RC2512
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Depth :
3.1mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
700μm
Resistance :
180kOhm
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Series :
RC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
2010
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
2512
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
1W
Case Code (Metric) :
Datasheets
RC2512FK-07180KL
YAGEO RC2512FK-07180KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 180kOhm, ±1%, -55°C~155°C