RC2512FK-07147RL
Mfr.Part #
RC2512FK-07147RL
Description
RES 147 OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
500V
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Depth :
3.1mm
Resistance :
147Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RC2512FK-07147RL
YAGEO RC2512FK-07147RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 147Ohm, ±1%, -55°C~155°C