RC2512FK-07140RL
Mfr.Part #
RC2512FK-07140RL
Description
RES 140 OHM 1% 1W 2512
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
2512 (6432 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
140Ohm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Datasheets
RC2512FK-07140RL
YAGEO RC2512FK-07140RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 140Ohm, ±1%, -55°C~155°C