RC2512FK-0710K2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC2512FK-0710K2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10.2K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Manufacturer Package Identifier :
RC2512
Surface Mount :
yes
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
10.2kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Tolerance :
±1%
Series :
RC
Height :
700μm
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RC2512FK-0710K2L
YAGEO RC2512FK-0710K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 10.2kOhm, ±1%, -55°C~155°C