RC2012F154CS
Mfr.Part #
RC2012F154CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Published :
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
47 Weeks
Tolerance :
±1%
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Depth :
1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Chip
Power Rating :
125mW
Height :
609.6μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
150kOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
125mW
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RC2012F154CS
Samsung Electro-Mechanics RC2012F154CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 150kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C