RC2010FK-07121KL
Mfr.Part #
RC2010FK-07121KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 121K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Height :
700μm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
750mW
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
121kOhm
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
750mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±1%
Datasheets
RC2010FK-07121KL
YAGEO RC2010FK-07121KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 121kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C