RC2010FK-07120KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC2010FK-07120KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 120K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
750mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
750mW
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RC
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Height :
700μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Resistance :
120kOhm
Voltage - Rated :
400V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Datasheets
RC2010FK-07120KL
YAGEO RC2010FK-07120KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 120kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C