RC1R0EA330RKE
Mfr.Part #
RC1R0EA330RKE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
8127 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 330 OHM 10% 1W 8127
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RC
Package :
Bulk
Composition :
Carbon Composition
Package / Case :
8127 J-Lead
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.278" (7.06mm)
Size / Dimension :
0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
-1300ppm/°C
Supplier Device Package :
8127
Power (Watts) :
1W
Number of Terminations :
2
Ratings :
Resistance :
330 Ohms
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Datasheets
RC1R0EA330RKE
Ohmite RC1R0EA330RKE
RC Series, Carbon Composition, 330 Ohms, 1W, ±10%, -55°C ~ 150°C